10 nejlepších 3D tištěných projektů roku 2017 (1. díl)

Přinášíme výběr těch nejzajímavějších projektů, které vznikly v loňském roce za použití 3D tisku. Ať už jde o technické konstrukce, futuristické materiály či umělecká díla, každý si tam může najít to své.

1 – Umělé srdce / ETH Zürich

Výzkumníci z curyšské technické univerzity (ETH Zürich) vytvořili 3D tištěné silikonové srdce, které se chová téměř jako skutečný lidský orgán. Ve spolupráci s kolegy z Product Development Group Zürich (pd|z) experimentovali s protetickým srdcem a zjistili, že by mohl poskytnout bezpečnější a pohodlnější způsob pro udržení krevního oběhu. Srdce má přibližně stejnou velikost jako to lidské, váží 390 g a bylo vytvořeno pomocí 3D tisku spolu s metodou ztraceného vosku. Stejně jako skutečný orgán má pravou i levou síň, která je oddělena komorou, sloužící jako srdeční sval.

2 – Most pro pěší v Madridu / The Institute Advanced Architecture of Catalonia (IAAC)

Celosvětově první vytištěný most pro pěší byl postaven v městském parku Castilla La Mancha (Parque de Castilla La Mancha), v řídce osídlené městě Alcobendas nedaleko od Madridu. Most o celkové délce 12 a šířce 1,75 metru má sloužit jako důkaz, že 3D tisk lze využívat k vytváření venkovních konstrukcí. Projekt vyvinutý Institutem pokročilé architektury Katalánska (IAAC) byl vytvořen pomocí parametrického návrhu – tím se optimalizovalo rozdělení materiálu, a zároveň se díky recyklaci suroviny během výroby taktéž minimalizovalo množství odpadu.

3 – 3D tištěný kov / Desktop Metal

Vůbec poprvé je k dispozici cenově dostupný, bezpečný a přesný kovový 3D tisk jak pro výrobu prototypů, tak pro sériovou produkci v různých odvětvích – tisk je navíc až stonásobně rychlejší než dnes. Desktop Metal představil své 3D tiskárny, které mohou vytvářet objekty ze stovek různých slitin včetně oceli, titanu, hliníku a mědi. Co do kvality výroby i konečné úpravy jsou systém i výsledky srovnatelné s výrobky, jež vznikly vstřikováním. Navzdory podobnostem nicméně uvedení této technologie na trh znamená zásadní posun v tom, jak budou podobné produkty nadále vyvíjeny.

4 – Digital Grotesque II / Michael Hansmeyer + Benjamin Dillenburger

Po realizaci svého prvního architektonického projektu v roce 2013 dokončili architekti Michael Hansmeyer a Benjamin Dillenburger „Digitální grotesku II“ – rozsáhlou 3D tištěnou jeskyni (grotto). Tato vysoce zdobná skulptura, na jejíž realizaci bylo dohromady použito 7 tun tištěného pískovce, byla navržena výhradně pomocí algoritmů a její povrch tvoří 1,35 miliardy různě velkých ploch a plošek. Množství diferencovaných a rozmanitých geometrií vytváří neuvěřitelně bohatý a dynamický prostorový zážitek pro každého diváka. Dílo financované centrem Pompidou je svědectvím nových druhů architektury, které využívají technologii k opětovnému otevírání tradičních paradigmat stavění.

5 – Vesmírná textilie / NASA

NASA ukazuje budoucnost textilií s jejich 4D tištěnou vesmírnou tkaninou – kovovým materiálem využívajícím principy kroužkového brnění, který má chránit astronauty i kosmické lodě během jejich misí. Přestože je textilie vyrobena z kovu, materiál je skládatelný a zachovává si schopnost snadno změnit tvar, takže s ním lze bez problému pokrýt povrch kosmických plavidel nebo z něj vyrobit skafandr. Stejná tkanina mohla být dokonce použita k tepelné izolaci strojů zkoumající chladná místa, jako je například Jupiterův ledový měsíc Europa.

Nahlásit problém

Něco na této stránce nefunguje? Dejte nám vědět a my to obratem napravíme.