AutoCAD WS & Google Maps jako orientační mapový podklad

Pro ty z Vás, kteří AutoCAD WS ještě neznají – AutoCAD WS je volně dostupný webový nástroj pro načítání, sdílení, editaci a spolupráci na zpracování klasických výkresů ve formátu DWG. Služba je k dispozici od začátku října 2010 a na portálu Autodesk Club již byla několika články představena.

Dostupná je pro obvykle používané webové prohlížeče, nutný je pouze nainstalovaný Flash. Spuštěna byla také mobilní varianta pro přístroje iPhone, iPod Touch nebo iPad, která je ke stažení na iTunes.

Tolik krátké shrnutí a nyní zpět ke Google mapám a jejich využití v prostředí produktu AutoCAD WS, respektive pouze v jeho klasické webové podobě, nikoliv v mobilní verzi.

Proč tuto možnost vlastně využít? Je to k něčemu dobré? Určitě ano – v rámci projektového týmu se vždy najde někdo, komu mlže pomoci představení projektu v reálné geografickém pohledu. Návrh řešení na podkladu skutečného prostředí může ušetřit spoustu vysvětlování.

Po přihlášení do prostředí aplikace prostřednictvím uživatelského jména a hesla na www.AutoCADWS.com stačí přejít na nabídku View a v ní v pravé části najít možnost Google Maps. Pro zobrazení lze vybírat ze zobrazení ulic, satelitních snímků, terénu a hybridního zobrazení.

Postup pro umístění dat do správného geografického prostoru

1. V Editoru otevřeme výkres, který chceme podložit mapovými podklady. 

2. V nabídce View vybereme možnost Google Maps. Po zobrazení podkladu to může vypadat třeba takto:

3. Pomocí tlačítka Place Drawing můžeme mapu/výkres umístit tam, kam potřebujeme. K dispozici je jednoduchý ovládací panel, který umožňuje posun, změnu měřítka, otočení, jednoduchou transformaci a také vyhledání místa dle jeho adresy. To je velmi užitečné hlavně při prvním přiblížení na zájmovou lokalitu z celosvětového měřítka.

4. Kresba z výkresu je zobrazena jako překryv, takže máte stále přehled, kde se aktuálně nacházíte. Při samotném překrývání je kresba s výkresu zobrazena stále nahoře.

5. Pro umístění výkresu do správného prostoru lze využít již zmíněných nástrojů, osobně mi nejvíce sympatická byla jednoduchá transformace řešená nakreslením dvou identických linií ve výkresu a v mapě. Tím zajistíme změnu velikosti, rotaci i posun kresby. Transformaci je vhodné několikrát opakovat, aby výsledek odpovídal představám.

6. Na závěr stačí vše potvrdit klepnutím na tlačítko Apply.

7. Na obrázcích níže je stejné území na podkladu uliční mapy a satelitních podkladů.

Vrstva hranic půdních bloků na podkladu základní orientační mapy Google Maps

Vrstva hranic půdních bloků na podkladu satelitní mapy Google Maps

Mějte samozřejmě na paměti, že podklady, na které data nakládáte nejsou absolutně přesné a že tento nástroj slouží jako prostředek pro orientační rozšíření informací o reálném geografickém prostředí vašeho projektu.

Dejte produktu AutoCAD WS šanci – je pro všechny zdarma a je to výborný prostředek pro spolupráci a řízené sdílení dat ve skupině. Aby mohli kolegové nebo partneři začít pracovat, není třeba nic instalovat. Stačí se přihlásit a začít s poznámkováním, jednoduchými úpravami a verzováním projektových dat.

Volně převzato z http://autodesk.blogs.com/between_the_lines

Související články:

  • AutoCAD WS & Google Maps jako orientační mapový podklad
    Nahlásit problém

    Něco na této stránce nefunguje? Dejte nám vědět a my to obratem napravíme.