Jak návrhový 3D software změní průmysl v roce 2018

<Videa v článku> Autoři nedávné studie společnosti McKinsey došli k závěru, že průmysl jen na americkém kontinentu by mohl zvýšit svůj výkon a produktivitu v celkové hodnotě kolem 1,6 miliardy dolarů už jen tím, že ve větší míře přijme nové technologie a techniky řízení.
Na tento celosvětový trend zvyšování produktivity reaguje společnost Autodesk dalším rozvojem své platformy BIM 360.

Autodesk 360 je platforma založená na cloudové technologii, která umožňuje bezpečný přístup k úložnému prostoru a službám, jež zásadně zlepšují způsob navrhování, zobrazování, simulace a sdílení práce s ostatními, ať už jste kdekoliv a kdykoliv. Ve stručnosti: cloudové služby Autodesku zahrnují celý proces od ukládání, využívání, sdílení, připomínkování, analýzu, simulaci, optimalizaci a vizualizaci 2D a 3D CAD dat. Služby Autodesk 360 jsou nyní integrovány do verzí 2018, 2017, 2016, 2015, 2014 a 2013 – zejména v aplikacích AutoCAD, Inventor a v projekčních BIM aplikacích. S bezplatným účtem získáte 5 GB úložného prostoru, pokud jste majiteli Autodesk Subscription, získáte za každou licenci 25 GB prostoru pro data a webové nástroje pro jejich správu, online zobrazení a připomínkování.

Sarah Hodgesová, ředitelka Autodesk’s Construction Business Line, vysvětluje, že BIM 360 přinese vlastnosti a funkce, které dříve fungovaly v samostatných řešeních, do jedné sjednocené platformy.
Každý dodavatel má k dispozici celou řadu nástrojů, které se používají v různých fázích projektů,“ říká. „Připojujeme se k existujícím řešením, které používají naši dodavatelé a jejich projekční týmy, a sjednocujeme tyto informace. Jde o otevřené řešení, které vytváří širší ekosystém produktů, které používají dodavatelé a projektová komunita,“ dodává.

Sarah Hodgesová konstatuje, že transformace stavby v posledních letech je částečně vedena přijetím lepších technologických řešení. „Dnes vidíme na stavbě běžně používat chytré telefony a inteligentní zařízení, která před pěti či šesti lety byla zcela ojedinělá. Je to obrovský nárůst využití nových technologií i jejich implementace do procesu.“

Projekt Seaport Boulevard v Massachusetts

Jedním z projektů, kde toto řešení bylo s úspěchem použito, je projekt americké společnosti Skanska USA nazvaný 121 Seaport Boulevard. Zde byla použita technologie BIM 360 a významně tak snížila dobu celého realizačního cyklu. Realizační společnost odhaduje zlepšení efektivity o 15% a to především díky okamžitému přístupu ke všem souborům, jejich sdílení, online přístupu k seznamů úkolů i kontrolních seznamů. Cloudové pole BIM 360 sloužilo jako centrum všech sdílených dokumentů. Multifunkční budova o 17 patrech se nachází v srdci bostonské čtvrti Seaport District. Věžový dům je stavěn v certifikaci LEED Platinum a eliptický design budovy přinese až 15% úsporu energie snížením přímé sluneční expozice. Inovace za využití technologie BIM 360 zde pomáhá ušetřit čas, peníze i prostor. Více o projektu najdete v tomto videu.

Odolá zemětřesení: Zun Tower
S výškou přesahující 500 metrů je čínská Zun Tower v Pekingu první světovou výškovou budovou postavenou v oblasti, kde se očekává zemětřesení až o hodnotě 8,0 na Richterově stupnici. Výšková budova vzniká pro ředitelství čínské CITIC Group, která se nachází v srdci centrální obchodní čtvrti Pekingu.

Rozsah tohoto stavebního projektu je z našeho, evropského pohledu obrovský. Stavební objem zahrnuje 43,7 milionů čtverečních metrů podlahových prostor, 7 podlaží pod zemí a 108 nadzemních podlaží, které dosahují do výše 528 metrů. Seizmická činnost oblasti spolu s velikostí budovy vyžadovala neuvěřitelně složitý projekční a stavební systém.

Obrovský rozsah projektu a celá řada profesí a zúčastněných týmů znamenaly, že spolupráce a koordinace musí být co nejpřesnější. Využitý byl cloudový stavební software včetně BIM 360 Glue a BIM 360 Field.

 

Přínosy BIM 360 Glue pro tento projekt:
– Digitalizace staveniště pomocí cloudových a mobilních nástrojů
– Přesnější a efektivnější provádění úkolů jako jsou kontrolní dny, prohlídky, technické kontroly… to vše prostřednictvím mobilních nástrojů
– Zjednodušené řízení stavby tím, že pracovním skupinám byly poskytnuty přístupy k datům BIM, aby pochopili klíčové kroky dané fáze procesu
– Software pomohl vyřešit téměř 400 problémů nesouladu mezi modelem a stavbami
– Zjištění 5 000 problémů při návrhu a 6 000 během výstavby, které dosáhly významného snížení chyb a kolizí
– Změny objednávek klesly o 80% oproti podobným projektům

S použitím podkladů: Laurie Cowin, connect.bim360.autodesk.com a constructiondive

Nahlásit problém

Něco na této stránce nefunguje? Dejte nám vědět a my to obratem napravíme.