Světová architektura: Nejlepší rodinný dům světa

I když jsou různé the „best of“ a „nejlepší“ ceny vždy trochu diskutabilní, rádi představujeme „Konieczného archu“, neboli vlastní dům Roberta Konieczného, majitele a vedoucí osobnosti polského architektonického studia KWK Promes z Katovic.
Stavba nyní získala ocenění Nejlepší rodinný dům světa v rámci soutěže Wallpaper* Design Awards 2017.

Hornatá krajina jižního Polska se stala klíčovou inspirací pro návrh tzv. Konieczného archy situované v obci Brenna nedaleko Těšína. Objekt domu se nachází ve svažité lokalitě, kde se vyskytují časté a nebezpečné sesuvy půdy. Vznášející se nad terénem svahu hmota objektu umožňuje stékající vodě a bahnu protéct pod domem bez možností jeho poškození. Velmi citlivě a vkusně zvládnutá hmota domu se jeví pozorovateli jako plující svahem abstraktní loď, jako jakási mytická archa.

O udělení ceny tohoto prestižního lifestylového časopisu rozhodovala porota ve složení Amanda Levete (dříve Future System), Ronan & Erwan Bouroullec, Ramdane Touhami, Laeticia Casta a Tom Sachs.

Na závěr ještě připomeňme, že kromě aktuální ocenění  Best new private house (Wallpaper* Design Awards 2017) v minulém roce architekt Robert Konieczny a jeho tým se stali držiteli takových ocenění jakými jsou World Building of the Year 2016 (World Architecture Festival)  a také European Prize for Urban Public Space 2016 (CCCB).
Zdroj: Wallpaper* Design Awards 2017

Nahlásit problém

Něco na této stránce nefunguje? Dejte nám vědět a my to obratem napravíme.