Světoví architekti: Diébédo Kéré

<Video v článku> Londýnská Serpentine Gallery každý rok pověří jednoho mezinárodně uznávaného architekta nebo architektku, aby navrhl / navrhla dočasný pavilon na louce vedle budovy galerie. Zahradní pavilon je zde vždy několik měsíců a jeho cílem je touto formou ukázat návštěvníkům současné trendy v architektuře. Autorem letošního pavilonu v Serpentine Gallery je Diébédo Francis Kéré z Barkina Faso.

Každý rok je to někdo jiný. Letos je autorem letního pavilonu v Kensingtonských zahradách africký architekt Diébédo Francis Kéré, který studoval Technické univerzitě v Berlíně. V Německu také od roku 1998 působí. Do širšího povědomí Kéré vešel až v roce 2004, kdy získal prestižní cenu Aga Khan Award for Architecture za projekt základní školy pro rodnou vesnici Gando v západoafrickém Barkina Faso.

Kérého návrh je inspirován stromem, který v jeho domovské vesnici představuje centrum veškerého života. Londýnský pavilon je obestavěn modrou stěnou dekorovanou rovnostrannými trojúhelníky. Jako hlavní nosná konstrukce slouží tenké ocelové dráty, které nesou kruhovou střechu z dřevěných latí.

Adresa: Kensington Garden, Londýn, Velká Británie
Zdroj: www.serpentinegalleries.org
Projekt: 02-2017, realizace: 23. 6. – 8. 10. 2017

 

Nahlásit problém

Něco na této stránce nefunguje? Dejte nám vědět a my to obratem napravíme.